Araç Fiyatları Nasıl Belirlenir

Araç Fiyatları Nasıl Belirlenir

Araç fiyatları nasıl belirlenir? Bu konuda yapılan seçimler araç sahiplerinin ellerinde bulundurdukları özel araçları ile ilgili eksi ve artı oluşumlar doğrultusunda değişimler göstermektedir. Alıcılar acısından ortaya çıkan araç fiyatları konusundaki değişiklikler sahibinden satılan araçlar, galeriden satılan araçlar, yetkili bayiden satılan araçlar arasında ortaya çıkabilecek fiyat farklılıkları olarak kullanıcılara yansımaktadır. Günümüzde yapılan araç satışları doğrudan sahibinden yapıldığında fazla bir kar amacı güdülmeden sadece değerinden satışlar hedeflenmektedir. Bunun yanında araç sahibiyle doğrudan muhatap olunarak aracın geçmişi hakkında daha detaylı bilgi almak mümkündür.

Araç fiyatları 2017 belirlemelerinde özellikle galeriden yapılan satışlar aracın gerçek değeri üzerine kar edilmek amacıyla artı fiyat uygulanarak farklı rakamlar ortaya çıkarmaktadır. Araç fiyatları nasıl belirlenir? Özellikle galeriden satışlarda tamamen ticari faaliyetin ortaya çıkarılması aracın geçmişi ile ilgili bazı detayların göz ardı edilmesine sebep olmaktadır. Günümüzde sıkça rastlanan galeriden 2 ci el otomobil satışları sahibinden 2 ci el oto satışlarına göre daha yüksek oranda olmaktadır. Bu tür kuruluşlar hazır müşteri potansiyeli olması nedeniyle araç satmak isteyenlere anında finans kaynağı oluşturması yönünde de ortaya çıkarttıkları faaliyetler tercih sebebi olmasına olanak sağlamaktadır.

Sahibinden yapılan 2 ci el otomobil satışları anında müşteri bulamazken galeriler 2 ci el otomobil satışı için baş vurulacak ilk nokta olma özelliğini taşımaktadırlar. Araç fiyatları nasıl belirlenir? Bu konuda yapılan sıfır otomobil satışları ve 2ci el otomobil satışları yetkili bayilerden ayrı bir kolaylık olarak karşımıza çıkmaktadır. Yetkili bayiden yapılan satışlar bayinin adını koruması firma olarak piyasada tanınması amacı ile almış olduğu araçları en iyi şekilde kontrolden geçirerek temin etmiş olması alıcı pozisyonundaki kişilere artı pozisyonda getiriler sağlamaktadır. Şöyle ki; sahibinden yapılan 2 ci el otomobil alımı ve galeriden yapılan 2 ci el otomobil alımı işlemlerinde teknik detaylar göz ardı edilebilmektedir.

Fakat yetkili bayiden gerçekleştirilmiş olan 2ci el otomobil alımı daha güvenli ve bilinçli yapılmasına imkan sağlamaktadır. Araç fiyatları nasıl belirlenir? Yetkili bayi araç sahibinden aracı nakit alımı veya takas yolu ile alımı sırasında tüm teknik detayları gözden geçirerek aracın satışını yapmaktadır. Aracın temin edildikten sonra bakım ve onarımlarını tam ve fazlasıyla yaparak satışa sunduğu araca ayrıca servis garantisi de uygulayarak müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşımaktadır. Günümüzde araçların sürüş kolaylıkları emniyet donanımları toplum beklentilerine karşı cevap verebilme seviyeleri özellikle otomobil kategorisindeki araç fiyatları oranlarını belirlemektedir.

Bir önceki araba yazımızda Güncel Araba Haberleri isimli yazımızda Güncel Araba Haberleri gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.