Arabanın Motor Yağı Neden Köpürür

Arabanın Motor Yağı Neden Köpürür ?

 

Araba kullanırken arabanın zamanla yıprandığını fark ederiz. Özellikle arabanın motoru kullanıcısı için oldukça önemlidir. Motor bakımı zamanında yapılmadıkça hiç olmadık zamanlarda araba arıza vermeye başlar. Yolda kalma ihtimali sizin işlere direk geç kalmanıza neden olabilir. Bu durum hem can sıkıcı hem de hayati tehlike barındırmaktadır. Araba kullanan herkes arabasına gereken özeni göstermek zorundadır. Çünkü bu gibi durumların kat iyen zararı olmaz.

Arabanın motor yağı neden kararır bu konuda sizler için gerekli bilgileri derledik ve araba motorunda çıkan sorunlara kesin sonuçları sunacağız. Bakalım bir arabanın motor yağı neden köpürür bu konuda detaylı bir şekilde aydınlanalım. Her arabada farklı bir şekle ve kaliteye sahip olan motorlar hiç olmadık zamanlarda arıza çıkartmaya meyilli olur. Bu nedenle arabanızın kalitesine uygun motoru ve yağı tercih etmeli hiç bir şeyin bu konuda ucuzuna gitmemelisiniz.

Motor yağında meydana gelen köpürmenin asıl nedeni aracın sürekli hareket halinde olması ve dur kak yapmasından kaynaklanmaktadır.Yağ motorun tüm yüzeylerine hızlıca çarpar bu çarpışma esnasında motorda istenmeyen köpürmeler meydana gelecektir.Motor yağında var olan bu köpürmeyi mutlaka engellemek gerekir. Bunu engelleyebilmek için titiz davranmalı,köpük giderici etkin maddeler kullanarak bu işleme direk engel olmalısınız.Aksi takdirde motorda köpüren yağlar diğer yüzeylere hızlı sıçrayarak her an bir infilağa sebebiyet verebilir. Bu patlamadan arabanızda siz de feci halde zarar görebilir hatta ölebilirsiniz.

Hayat sağlığınız için her zaman dikkatli olmanız gerektiği buradan sizlere hatırlatmak istiyoruz. Unutmayın bilinçli bir şekilde hareket etmek ve üzerine düşen görevlerinizi başarılı bir şekilde yapmak sizi olası risklere karşı korur. Zarar görmeden mutlu bir şekilde yaşantınıza devam edersiniz. Arabanın motor yağının köpürmesi korkunç bir durumdur. Bu köpürme giderilmeli ve bu konuda uzman araba tamircilerine giderek sorunu çözmelisiniz.Motor yağı köpürme esnasında bir mayonezi andırır.

Köpürme kalın bir kıvamda olur. Rengi beyazdan sarıya dönmüş bir halde olur. Motor yağı köpürdükçe kalın köpükler diğer yüzeylere de iner. Bu da diğer yüzeylerin birbiri ile sürtüşmesine yol açar. Sürtüşme esnasında kimyasallar birbirine zıt gelerek sıcak motor yağının gasbına uğrar ve orada var olan boğuşma patlama ile son bulur.Burada hareketlilik ve arabanın sürekli çalışır halde olması motor yağında var olan dengeleri bozabilir. Ara sıra aracın en az evin önünde 8 saat kadar dinlenmesi çok önemlidir. Böylece motorda bu köpürmeler meydana gelmez.Arabanın Motor Yağı Neden Köpürür sorusunun cevabını bulmuşunuzdur. Hayırlı yolculuklar.

Bir önceki araba yazımızda 2017 En Çok Tutulan Araba Renkleri isimli yazımızda 2017 En Çok Tutulan Araba Renkleri gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins