Arabanın Motor Hacmi Yakıt Tüketimini Etkiler Mi?

Ülkemiz genelinde akar yakıt fiyatlarının oldukça yüksek olmasından dolayı otomobil almayı düşünen kişilerin ilk olarak yakıt tüketim değerlerini inceledikleri bilinmektedir.

Bu durumun farkında olan markaların ülkemize özel motor seçeneklerinin satışa sunulduğu da zaman zaman görülmektedir.

Her geçen gün artan motor teknolojileriyle birlikte motor veriminin artırıldığı da dikkatlerden kaçmıyor. Birçok markanın son çıkardığı modellerde performans artışı sağlanırken yakıt tüketim değerlerinin ciddi manada düşürüldüğü çok açık ve net şekilde görülüyor.

6.4 Litre Hacminde Araç Motoru
6.4 Litre Hacminde Araç Motoru

Motor Hacmi ve Yakıt İlişkisi

Genel olarak otomobil severlerin motor hacmiyle yakıt tüketimi arasındaki ilişkiyi karıştırdıkları bilinmektedir. Yakıt tüketimiyle aracın bünyesinde bulunan motor hacmi her ne kadar birbiriyle orantılı olsa da bazı araçlarda yüksek hacimli motorların düşük hacimli motorlara göre daha az yaktığı görülmektedir.

Tam da bu noktada aracın karakteristik özellikleri ön plana çıkmakta olup bu özelliklere göre motor seçiminin yapılması gerektiği karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle ağır ve büyük hacimli araçlarda düşük hacme sahip motorların kullanılması durumunda yakıt tüketim değerleri artış göstermektedir. Bunun yanı sıra aynı araçta yüksek hacimli motor kullanıldığında ise daha düşük yakıt tüketim değerlerine ulaşılabilmektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı araba satın alırken motor seçiminde aracın fiziksel özelliklerinin göz önüne alınması tavsiye edilmektedir.

Motor Hacmi ve Yakıt Tüketim Değeri
Motor Hacmi ve Yakıt Tüketim Değeri

Bir önceki araba yazımızda BMW 2 Active Tourer 225 xe Yakıt Tüketimi ve Teknik İncelemesi isimli yazımızda bmw 2 active tourer, bmw 2 active tourer 225xe ve bmw 2 serisi gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.