Araba Yakıt Seçimi Nasıl Yapılır

Araba Yakıt Seçimi Nasıl Yapılır

Araba yakıt seçimi nasıl yapılır? Bu konuda günümüzde birçok marka olarak karşımıza çıkan firmaların ortak özelliği olan benzin ,gaz ve dizel yakıtlar olmaktadır. Fakat burada görülen, firmaların isimlerinden çok satışını yaptıkların yakıtların içinde bulunan katkılar oranında isimler alması dikkat çekici durumdadır. Yakıt çeşitleri ilk etapta üç ana başlık altında toplanmasının yanında özellikle benzin olarak kullanılan yakıt cinsinin oktan seviyesindeki, değişimler dolayısıyla kendi içinde gruplanmaktadır. Süper benzin ve 95 oktan benzin olarak karşımızı çıkan benzin firmalarında içine kattıkları katkı maddesi ile firmalara özel yakıt cinsiymiş gibi kendini, göstermektedir. Araba yakıt seçimi nasıl yapılır?

Bu konuda aynı zamanda yakıt olarak kullanılan dizel ürünleri de kendi içinde Euro dizel ve dizel olarak iki gurup altında toplanmaktadır. Dizel genellikle ağır taşıtlarda ve tarım araçlarında kullanırken Euro dizel araba yakıtı olarak kullanılmaktadır. Gaz sadece firma ismi ile anılan bir yakıt türü olmaktadır. Buraya kadara her şey normal olarak görülmektedir. Fakat asıl bilinmesi gereken konu araba yakıt seçimi nasıl yapılır? Konusunda dikkat edilmesi gereken nokta olmaktadır. Tüm araçların ana felsefesi bir yanma odasının içinde sıkıştırılan yakıtın yanması ile oluşan basınç sayesinde tekerleklere hareket elde edilmesidir.

Araba yakıt seçimi nasıl yapılır? Bu yanma odasında oluşan basınç bazı yakıt cinslerinde farklı basınç oranları ortaya koyarken özellikle dizel yakıtlarda güç elde etme konusunda son derece yüksek performans sağladığı görülmektedir. Benzin çabuk tutuşan bir yakıt türü olarak seri hız elde derken dizel yakıtlar yavaş yanma sağlayarak sürekli güç sağlamaktadır. Bu nedenle ister benzin olsun isterse dizel yakıt cinsleri olsun belirli yanma ve sıkıştırma ortamlarını yaratacağında diğer özellikler ekstra seçenekler olmaktadır. Araba yakıt seçimi nasıl yapılır? Bu noktada bilinmesi gereken en önemli husus alınan yakıtların özellikle dizel yakıtların içindeki su oranları ve yağ oranları olabildiğince düşük olmalıdır. Çünkü zaten tutuşma özelliği düşük olan mazot su ve diğer karışımlar neticesinde daha az bir yanma özelliği ile en düşük performansı sağlayacaktır.

Bu nedenle yakıt alımlarında denetimi tam yapılan istasyonların seçilmesi önemli bir unsurdur. Araba yakıt seçimi nasıl yapılır* Dinlenmiş yakıt alımına özen gösterilmelidir. Bilinen firmaların istasyonlarından yakıt alımı yapılmalıdır. Kaçak yakıt kesinlikle kullanılmamalıdır Yakıt fiyatından çok kalitesine önem verilerek araba ömrü uzatılmalıdır Yakıt katkı oranları teknik elemanların nezaretinde yapılmalıdır Yakıt seçimlerinin yanında filtre seçimleri de özenle yapılmalıdır. Orijinal yakıt filtreleri kullanılmalıdır. Yakıt seçiminin yanında yakıt donanımları yetkili servisler tarafında bakım ve onarımlarının yaptırılması gerekmektedir.

Bir önceki araba yazımızda Araba Kullanırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir isimli yazımızda Araba Kullanırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins