Araba Tamiri Konusunda Olmazsa Olmaz Dediklerimiz

Araba Tamiri Konusunda Olmazsa Olmaz Dediklerimiz

Araba tamiri; otomobil, kamyon, otobüs ve benzeri motorlu araçlarda   gerekli olan parçaların temini sağlandıktan sonra arızası tespit edilip, giderilmesi işlemlerinin tümüne verilen genel addır..Bu süreç arabalarınızda atacınızda zamanla oluşacak olan arızaları önlemesi için yapılan  periyodik bakım programlarına göre motor ve yakıt donanımından tutunda ateşleme donanımı, soğutma donanımı, ön seviye, süspansiyon donanımlarına kadar tüm araba bakım ve ayarlama işlemlerinin  yapılmasını kapsar. Yine aracınızda ses, boşluk, ses,  egzoz gazı hareketlerinde bir anormal durum varsa hiç vakit kaybetmeden size en yakın yetkili servise ya da işinin ehli olan bir oto servisine gidilmelidir.. Araba tamirinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus arizanın belirlenmesi için yapılan. tüm bu işlemlerin  kayıtlı bir şekilde gerekmektedir. Elbette et para kolay kazanılmıyor. Ama bu halk dilinde merdiven altı araba tamircilerine gitmek yetkili servis yada konusunda uzman oto servislerini tercih etmeniz gerekmektedir. Çünkü araba tamirinden önce arızanın tespiti için yapılan  tüm bu işlemler kayıt aylına alınmalı ve ilerde sorun çıkmaması için bu işlemleri yapan kişinin  üstlerine yazılı ve sözlü bilgi vermesi gerekmektedir.

Araba Tamiri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba tamiri sırasında yetkili servis ya da konusunda uzaman olan oto servisinde işlemi gerçekleştiren görevlinin kullandığı makine donanım ve malzemeleri ile arabanın tamirinin yanı sıra bakım ve temizliği; su, yakıt, yağ, hava ve koşullara bakımından gerekli olan diğer ikmaller sırasıyla yapılır. Bu bağlamda arabanızın tamiri bakımı, alelacele yapılacak bir iş değildir.. Bu nedenle arabanızın üzerindeki değişme zamanı gelen gereken tüm parçalar mutlaka değiştirilmelidir. Maliyeti düşük olsun diye  bu tür parçaları kendiniz değiştirmeye çalışmaya kalkarsanız. İleride aracınızda geriye dönüşü imkansız hasarlar ile karşılaşabilirsiniz. Buda sadece maddi bakımdan değil siz ve sevdiklerinizin can güvenliğini de  tehlikeye sokabilir.

Araç-bakımı
Araçlarda Şanzıman Tamiri Nasıl Yapılır

Şanzıman  halk arasında bilinen diğer adı ile vites kutusunun motordan aldığı gücü arabanın motoruna ait güç yani tork değerini şafta ileten ve hareketi elde eden önemi parçalardan biridir. Vites kutusun çalışma durumu aracın performansını doğrudan doğruya etkilemektedir. Bu nedenle aracınızın şanzımanında her hangi bir arza ya da hata  olmamalıdır. Şanzıman vites kutusu tamirini doğru bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle şanzıman arızasının nedenleri iyi bilinmelidir. Şanzımanın tamiri için doğru bir şekilde yapılabilmesi ve  arıza nedenlerinin bilinmesi açısından bu  oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Araba Şanzıman Parçaları Değişimi Hakkında

Araba Şanzıman Parçaları zamanla arıza yapmaktadır. Aracınızda şanzıman arızasının  neden olabileceği parçaları öğrendikten sonrasında ikinci bir konu ise aracınızı iyi tanımanızdır. Şayet aracınızı iyi tanıyorsanız eğer her hangi bir olumsuz durumda şanzımanda oluşan arızayı kendinizde  anlayabilir ve gerekli müdahaleyi yetkiniz dâhilinde yaptırabilirsiniz. Unutmayın  ki, trafik kazalarının büyük bir bölümü arabaların gerekli bakımlarının yapılmamasın dan kaynaklı nedenlerden da meydana gelmektedir. İşte bu nedenle a aracınızı ve şanzıman konusunda uzman kadro olarak gerekli bilgiye sahip olan yetkili firmalara tamir ettirmelisiniz..

Bir önceki araba yazımızda Araba Teknolojileri İle Etkileşimler isimli yazımızda Araba Teknolojileri, Araba Teknolojileri İle Etkileşimler ve Araba Teknolojisi gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.