Araba Muayenesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Araba Muayenesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır

Araba muayenesi nedir? Araç muayenesi olarak bilinen araba muayenesinin amacı trafiğe çıkan araçların teknik yönden trafiğe çıkmaya uygun olup olmadıklarının denetlenmesi ve tespit edilmesidir. Araba muayene istasyonu ise sabit yapıda geliştirilen tesislerdir. Bu tesislerin araç muayenesi için gerekli cihazları ve personelleri bulunur. Araç muayenesi bu tesislerde gerçekleştirilir.

Nasıl Yapılır?

Online randevu almak suretiyle işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. Bu arada unutmamanız gereken şey borçlu araçların muayeneye asla alınmayacağıdır. Trafik cezası ya da kaçak geçiş gibi birtakım cezalarınız varsa önce bunları ödemeniz gerekir. Egzoz emisyon ölçümünüz var mı? Yoksa, muayeneden “ağır hasarlı” durumuyla çıkacak aracınız başınıza iş açabilir. Sabit ve gezici istasyonlar aracılığı ile bu hizmeti alabilirsiniz. Gerekli belgeler, ekipmanlar yine aracınızın muayeneye alınması için yanınızda bulunmalıdır.

Araba-Muayenesi-Nasıl-Yapılır
Ücreti Ve Cezası Ne Kadar?

Araba muayene ücretiaraba muayene cezasına göre daha karlıdır. 2015 yılında uygulanan araç muayene ücreti otobüs, kamyon, çekici gibi araçlar için iki kırk elli beş küsur; otomobil, minibüs, kamyonet ve benzeri araçlar içinse yüz seksen bir küsur liradır. Oysa aracınız muayene olması gerektiği tarihi geçirdiyse trafikte yakalanmanız durumunda seksen sekiz lira (peşin ödemede altmış altı) ceza kesilir. On ceza puanı da cabası. İkinci bir yakalanışınızda ise trafikten men edilmemek için hiçbir nedeniniz yoktur. Bunun yerine, sağlıklı bir trafik akışı için arabaların kontrolleri zamanında yapılmalıdır.

Bir önceki araba yazımızda Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni Nasıl Öderim isimli yazımızda Motorlu Taşıtlar Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Öedemeleri gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.