Araba Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Araba Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Araba kullanırken bilinmesi gerekenler can güvenliği açısından önemli konular olmaktadır. bu konuda ilk akla gelen soru karlı ve buzlu havalarda araba kullanımı nasıl olmalı? Özellikle karlı zeminlerde dikkat edilecek hususlara değinmek gerekirse;

• Yeni uygulama ile kısmi de olsa kullanımı zorunlu hale getirilen kar lastiği kullanımına azami dikkat edilmeli.

• Karlı zeminlerde aracınız ile ilerlerken ani fren yapmaktan kaçınınız.

• Karlı zemin eğer kaygan bir hal almış ise kesinlikle ani gaza basmayınız. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız yüksek viteste ve düşük hızda aracınızı hareket ettirmeye gayret edin.

• Durma mesafesini çok iyi ayarlamalısınız. Bunun içinde kesinlikle çok yavaş hareket etmelisiniz.

• Karlı zeminde araba kullanma tekniklerini uygularken direksiyon hareketleriniz asla ani ve keskin olmamalı.

• Yokuş aşağı inişlerde fren kullanmaktan kaçınınız. Bunun yerine motor freni kullanarak hareket etmeye gayret ediniz.

• Buzlu zeminlerde araba kullanmanız gerekiyorsa kesinlikle zincir kullanmaktan kaçınmayınız. Sökme takma kolaylığı sağlayan zincir kullanarak daha seri işlem yapabilirsiniz.

Günümüzde geliştirilen kış lastiklerinde çivi kullanımı yanında takmatik olarak işlem gören zincir tiplerini kullanmanız uygun olmaktadır.

Kış Aylarında Araba Kullanımı ve Bakımı Nasıl Yapılır?

• Araba kullanırken bilinmesi gerekenler kış aylarında özellikle daha da önem kazanmaktadır. Çünkü sadece araba kullanmak yeterli olmadığı zamanlar olmaktadır. Araba bakımı kış aylarında özellikle düşük sıcaklıklarda önem arz etmektedir. Arabalarda bulunan motor soğutma sistemlerin sürekli gözetim altında tutularak soğutma sıvısının yoğunluğu ve donma seviyesi bilinmesi gerekmektedir.

• Bu konuda azami dikkat göstererek antifriz kullanımına dikkat edilmelidir. Bölgesel hava şartlarına göre motor soğutma sıvısına antifriz ekleyerek donma seviyesini olabilecek düşük sıcaklığın altında dereceye ayarlamalıdır. Bu sayede eksi pozisyondaki sıcaklıklarda motor bloğunun çatlamasını önlemiş oluruz.

• Kış aylarında araba kullanırken bilinmesi gerekenler arsında yer alan diğer bir önemli konuda lastik hava basınçları ve lastiklerin diş durumları olmaktadır. kış aylarında lastik hava basınçları olması gerekenden bir iki psi düşük olarak kullanılması sert zeminlerde lastik tabanının daha geniş alanı tutmasını sağlayacaktır. Ayrıca diş kalınlıklarının istenilen seviyede olması karlı ve yağışlı havalarda yere tutunması daha kolay olmaktadır.

• Kışın soğuk havalarda akü bakımı da önemli bir konudur. Araba kullanırken bilinmesi gerekenler içinde akü bakımı ve kontrolü ihmal edilmemesi gereken bir husus olmaktadır. Akü içinde bulunan elektrot seviyesinin sürekli kontrol altında tutulması istenilen performansı elde etmede yardımcı olacaktır. Akü kutup başlarının oksitlenmesini önlemek için gres yağı ile hafif bir şekilde yağlanması doğru bir bakım uygulaması olmaktadır.

Bir önceki araba yazımızda Araba Aktarma Organları Nelerdir isimli yazımızda Araba Aktarma Organları Nelerdir gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins