Araba Kullanırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

Araba Kullanırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

Araba kullanırken bilinmesi gerekenler nelerdir? Bu konudaki en önemli husus sakin ve soğuk kanlı bir sürücü olabilmektir. Bunun yanında bilinçli sürücü olmak hem araba ömrünü uzatırken hem de içindekilerin sağlığını korumaktadır. Çünkü kullanılan araç hakkında bilgi sahibi olmadan yapılacak bir davranış telafi edilemeyecek sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilecektir. Basit ama gerekli olan teknik bilgiler yeri geldiğinde can kurtaran unsurlar olmaktadır. Bu konularda bilgi sahibi olmak için detaylı araştırmaya gerek kalmadan kullandığınız araç marka ve modeli ile ilgi,li yayınlanan araba haberleri ve güncel otomotiv haberleri takip edilerek gerekli bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Yada en yakın yetkili teknik servisi arayarak teknik elemanlardan kolaylıkla bilgi alabilirsiniz. Araba kullanırken bilinmesi gerekenler nelerdir?

Bu konuda ilk sırada yer alan hususu aracın yük kapasitesinin bilinmesidir. Çünkü dört kişilik bir otomobilin içine yedi kişi binmek hem trafik kuralları açısından yasal olmamakla birlikte aynı zamanda aracın yük kapasitesine aykırı bir davranış olmaktadır. Araçta bulunan bagajın içinin geniş olması yükte ağır hacimde küçük malzemelerin konulmasını gerektirmemektedir. Tam tersine hacimde büyük ağırlıkta hafif malzemelerin konularak teknik bilgiler çerçevesinde belirtilen yük kapasitesini aşmamak gerekmektedir. Eğer yük kapasitesi aşılırsa; Öncelikle kaza oluşumuna davetiye çıkartılmış olacaktır. Aracın süspansiyon sistemi doğrudan zarar görecektir. Aracın lastikleri zarar görecektir.

Mekanik aksam zarara ağırlıktan ve basınçtan dolayı zarar görecektir Yürüyen aksam yük kapasitesinin aşılmasından dolayı sürtünme katsayısı artarak aşınma oranı yükselecek çabuk deforme olacaktır. Motor yük kapasitesi dışında bir zorlanmaya maruz kalarak yakıt tüketimi artacak aynı zamanda motor arıza oranı yükselecektir. İşte bu en basit gibi görünen husus sonucunda ortaya çıkabileceklerin önüne geçebilmek için sadece yapılacak arabanın teknik bilgileri bilinmesi yeterli olacaktır. Araba kullanırken bilinmesi gerekenler nelerdir? Kullanıcı seviyesinde yapılabilecek olan en basit konular? Cam suyu haznesini sürekli kontrol ederek sürüş esnasında görüş alanı sürekli açık tutulabilir .

Dikiz aynalarının görüş alanlarının ve görüş mesafelerinin bilinmesi sayesinde arkadan gelen araçlar takip edilerek daha güvenli sürüşler yapılabilir Motor soğutma sıvısının ve soğutma sisteminin kontrol edilerek su seviyesinin gözlem altında tutulması kullanılan arabanın hararet yapmasını engelleyerek güvenli sürüş sağlayacaktır Sürüş esnasında direksiyon hamlelerinin kullandığımız arabaya sağladığı manevranın bilinmesi ve 2 elle sağlam bir şekilde tutulması yol güzergahındaki bozuk satıhlarda araca hakim bir sürüş sağlayarak güvenli yol alınmasına neden olacaktır Araba lastik basınç değerlerinin bilinmesi güvenli sürüş konusunda önemli ve araba kullanırken bilinmesi gerekenler nelerdir? Sorusuna cevap olacak bilgiler olmaktadır.

Bir önceki araba yazımızda Cankurtaran Halatı Yapımı isimli yazımızda cankurtaran halat güvenliği, cankurtaran halatı ve cankurtaran halatı yapımı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins