Araba Kullanıcılarının Bakım Sorumlulukları Nelerdir

Araba kullanıcılarının bakım sorumlulukları nelerdir? Bu konu ele alınırken en başta belirtilmesi gereken hususu ne kadar ilgi gösterirseniz o kadar yüksek performanslı bir araca sahip olacağınızın bilincinin yerleşmiş olması gerektiğidir. Çünkü sadece binici olmak aracın yürüyen aksamının ömrünü kısaltacağı gibi performansını da zaman içinde kaybetmesine neden olabilecektir. Kullanıcı seviyesi bakım tamirhane ortamında yapılan işlemlerin benzeri olmasa da sadece gözle yapılacak kontroller bile bakım konusuna girebilen hususlar olacaktır. Araç seyir halindeyken gösterge panelinde beliren bir ikazı dikkate almadan yola devam edilmesi aracın ileride ortaya çıkacak sorunlarına göz yummak olacağında bakım konusunu da göz ardı etmiş olunacaktır. Fakat bu tür bir ikaz söz konusu olduğunda en yakın yetkili servise danışılması kullanıcı seviyesi araba bakım işleminde ilk adımın atılmasını sağlayacaktır.

Araba kullanıcılarının bakım sorumlulukları nelerdir? Öncelikle kullanılan aracın tanınması gerekmektedir. Bunun yanında en önemli yapılabilecek kullanıcı seviyesi bakım sorumlulukları sıralanacak olursa; Araç sahiplerinin ilk önce aldıkları aracın teknik özelliklerini en ince detayına kadar inceleyerek elde etmek istedikleri performansı en uygun şekilde nasıl sağlayabileceklerinin bilmeleri gerekmektedir. Burada bilinmesi gereken en önemli husus aracın motor kapasitesi tork oranları ve vites değişimlerinde elde edilecek güç ve hız fonksiyonlarının bilinmesi gereklidir. Çünkü araçtan elde etmek istediğiniz hız oranının hangi motor devrinde ve hangi vites seviyesinde olacağını bilmezseniz aracın her türlü donanımına fazla yükleneceğinizden dolayı her konuda kayıp yaşayacaksınız.

Araba kullanıcılarının bakım sorumlulukları nelerdir? Bu konuda en basit yapılabilecek bakım işlemlerinin arasında sayılabilecekler; Lastik hava basınçları sürekli kontrol altında tutularak aracın ve lastiklerin ömrü uzatılabilecektir Arabanın elektrik donanımının merkezi durumundaki akü sürekli kontrol altında tutularak elde edilen voltaj ve güç istenilen seviyede olması sağlanabilecektir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken akü içinde bulunan elektrot seviyesinin gözle kontrollerinin yapılarak akü ömrü uzatılacaktır. İkinci el araba alım işlemlerinde özellikle akülerin ne zaman araç üzerine takıldığı konusunda kesin bilgi alınması aracın kullanımında faydalı olacaktır.

Araba kullanıcılarının bakım sorumlulukları nelerdir? Konusunda en can alıcı nokta olan akü kontrolünde bilinmesi gereken en önemli husus akünün ömrü olmaktadır. Günümüzde kullanılan akü ömrü 4 ile 6 yıl arasında değişim göstermektedir. Bu nedenle ömrünü tamamlamaya yakın olan aküler özellikle elektronik yapılı arabalarda arıza kodlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Öncelikle kontak anahtarlarının kilit sistemlerinde ikazların ortaya çıkmasına ve diğer elektronik donanımlarda ikazların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşan sürücülerin öncelikle akü ömrünü göz önüne alarak gerekli servislere danışmaları gereklidir.

Bir önceki araba yazımızda Araba Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir isimli yazımızda Araba Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir