Araba Bakımları Ne Zaman Nasıl Yapılır

Araba Bakımları Ne Zaman Nasıl Yapılır

 

Daha az bakımla daha büyük performans gösteren otomobil ve araçlar üretilse de, her arabanın periyodik bir bakım zamanı vardır. Muayene ve kontrolleri düzenli olarak zamanı geldiğinde ustasına yaptırılmalıdır. Otomobil sahipleri bu bakımları mutlaka yaptırmalıdır. Araba bakımları ne zaman ve nasıl yapılır öğrenelim. Her araç 6 ayda bir mutlaka kontrolden geçmelidir. Eksik ya da sorun çıkaran, arızalı parçalar değiştirilmeli ya da uygunca yenilenmelidir. Ekipmanların ihtiyaçları karşılanmalıdır. Aracın cinsi ve kullanılan yakıtın cinsine göre bakım süreleri değişebilir. Dizel araçlar daha az bakıma ihtiyaç duyar.

Benzinli otomobiller her 9 bin km’de bir, dizel araçlar her 10-15 bin km’de bir kontrolden geçirilmelidir. Eğer aracınız bu kadar yol kat etmediyse de yılda 1 kez aracınızı kontrole götürmenizi öneririz. Daha sık kontrol ve bakım olmaması için aracınızı en uygun ve ekonomik şekilde kullanmalısınız. Yılda en az 1 kez uzman kontrolü gerekli; periyodik olan bu bakımları uzmanların yapması istenir. Tüm filtrelerin değişimi, kontrolü, far ve fren bakımları, motor kontrolü ve bakımı periyodik senelik rutin kontrolde yapılır. Düzgün kullanılmayan bir araçta daha ağır işçilikler de ortaya çıkabilir. Fren, balata değişimi, trigger kayışı yenilenmesi gibi durumlar bakımsız bir otomobilin göstergesidir.

Temiz ve kaliteli yakıt kullanarak ve aracınızı ideal devirde kullanarak ona daha iyi bakabilirsiniz. Böylece bakım zamanı size yüklü masraflar çıkmayacaktır. Genel bakımlar ve yaz kış mevsim başlangıcında mutlaka yapılması gereken rutin bakımlar da söz konusudur. Isıtma soğutma sistemlerini her yaz ve kış öncesinde kontrol ettirin. Motor yağını da sıkça kontrol etmelisiniz. Fren sistemi, motor, filtreler, lastikler ve kayışlar bakılması gereken en önemli parçalardır.

Araba Bakımları Ne Zaman Nasıl Yapılır Resimleri

Bir önceki araba yazımızda Araç Bakımları Ne Sıklıkla Yapılmalıdır isimli yazımızda Araç, Araç Bakımı ve Araç Bakımı Nasıl Yapılmalı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins