Araba Bakım Periyotları Ve Servis Fiyatları

Araba Bakım Periyotları Ve Servis Fiyatları

Araba bakım periyotları ve servis fiyatları kişilerin araçlarına verdikleri değer doğrultusunda değişim göstermektedir. Fakat bu konuda ortalama bir fiyat istatistiği çıkarılacak olursa; bu konuda yapılan çalışmalar her araç markası için farklılık gösterebilmektedir. Araçların bakım periyotlarının düzenlenmesi tamamen üretici firmaların malzeme kalitelerine göre belirledikleri zaman aralığı veya kilometre seviyesi ile doğru orantılı değişim görmektedir. Genel olarak 10 bin kilometre aralıkları ile bakım periyodu oluşturan araç üretici firmaları buna karşılık gelen bir yılı da baz almaktadır. çünkü araç kullanımlarında araba bakım periyotları ve servis fiyatları belirlenirken malzeme yorgunlukları kilometre ve zaman aralığında değerlendirmeye alınmaktadır.

Metal yorgunluğunun kullanımdan çok değer görmesi ile zaman kavramı ön plana çıkmaktadır. Eğer bir araç kullanıcısı bir yıl içinde 10 bin kilometre yol yapmamış ise bir yılın dolumun da periyodik bakıma girmesi gerekmektedir. Araba bakım periyotları ve servis fiyatları araçların bu işlemleri yapılırken kullanılan yedek parça durumlarına göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda servislerin uygulamış oldukları işçilik giderleri tamamen araç kullanıcılarına yansımasından dolayı servis fiyatları yüksek oranlara çıkabilmektedir. Bu nedenle araç üretici firmalarının yetkili kıldığı servislere gitmeden önce yapılacak iş ile ilgili bilgi edinilmesi iş bitiminde şaşkınlığa uğramama konusunda yardımcı olacaktır.

Her araç üretici firmanın düzenlemiş olduğu araba periyodik bakım fiyat tablosu değişik olabilmektedir. Daha öncede belirtildiği gibi periyodik bakım aralıklarında belirlenen kilometre daha düşük veya daha yüksek olabilmektedir. Fakat zaman aralığı olarak bir yıl kavramı değişmemektedir. Araba bakım periyotları ve servis fiyatları tablolarına göz atılacak olursa; HYUNDAI marka bir araç sahibi olan bir kişi bakım periyodu olarak kilometre mesafesi 15 bin de bir olarak aynı zamanda bir yıllık zaman zarfı değerlendirilmektedir. HYUNDAI marka otomobil için en düşük servis ücreti 400 TL olarak ödenirken en yüksek 1020 TL olarak görülmektedir.

Hyundai marka araçlar için öncelikle 15 bin kilometrede bir bakım uygulanırken 60 bin kilometre en fazla bakımın uygulandığı ve bunun yanında en yüksek servis ücretinin ödendiği görülmektedir. Bunun nedeni de HYUNDAI marka araba için 60 bin kilometrede bir en çok yedek parça değişimi yapılmaktadır. Aynı zamanda HYUNDAI marka araçlarda uygulanan araba bakım periyotları ve servis ücretleri kapsamında yetkili servislerin öngördüğü işçilik ücreti 115 TL olarak saat ücreti kapsamında değerlendirilmektedir. Bütün arabalar için değerlendirildiğinde bu rakam 100 TL İLE 150 TL arasında değişim göstererek uygulanmaktadır. Burada sürücülerin avantajı garantili bakım periyotlarından geçmiş olmalarıdır.

Bir önceki araba yazımızda İkinci El Araba Fiyatları isimli yazımızda İkinci El Araba Fiyatları gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins