Araba Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Araba Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Araba alım satımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu konuda özellikle galeriden ve diğer ticari kuruluşlar vasıtası ile yapılan araba satış işlemlerinde resmi evrakların çok iyi incelenmesi gerekmektedir. Çünkü günümüzde ortaya çıkan sahte evrak düzenlemem ve bu vasıta ile yapılan ti,cari işlemler sonrasın da sıkıntılı durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Fakat sahibinden ikinci ek araba alım satım işlemlerinde birinci elden yapılan işlemlerde sıkıntılı durumların ortaya çıktığı fazla görülmemektedir. Öncelikle evrakların gerçekliği araştırılmalı ve araç sahiplerinin gerçek kişiler olduğundan emin olunmalıdır. Araba alım satımlarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bu konuda başlıca sayıla bilecek konuların başında aracın geçmişi olacaktır. Artık araştırılması çok basit olan bu işlemlerin trafik yasalarına uygun tutulan kayıtlar sayesinde araçların şeceresine ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu konuda yapılacaklar kısaca sıralanacak olursa; Araç sahipleri hayatta mı? Araç sahibi tek kişi mi yoksa varisi fazla sayıda olan bir araç mı? Bu gibi durumlarda satışlar sıkıntı yaratabilmektedir. Çünkü satışın gerçekleşmesi için her hak sahibinin rızasının ve resmi izninin olması gerekmektedir. Para ödendikten sonra yapılacak satış işlemleri zaman kaybına neden olabileceği gibi ödenen paranın kaybına da neden olabilmektedir. Araç geçmişinde ölümlü veya ciddi cezai hükümler gerektiren olaylara karışmış mı bu konuda vergi dairelerinden veya trafik tescil dairelerinin web sitesi kullanılarak gerekli bilgiler alınabilmektedir.

Araba kayıt altına alınmış kaza sonucu geçirdiği tadilat kullanımında sıkıntı yaratabilecek mi bu konuda servis kayıtları ve uya trafik kayıtları çok detaylı incelenmelidir. Araba alım satımlarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Araba kayıt altına alınmayan bir tamirhanede tadilat geçirmiş ise bunun tespiti içinde aracın yetkili servisine danışarak bizzat araç servis testlerine tutulmak sureti ile hasar tespiti yapılmalıdır. Araba boya ve kaporta aksamında yapılan tadilatların boyutları ekspertiz raporları doğrultusunda gerçeğe uygun olarak yapılmasına özen gösterilmelidir. Araba alım satımlarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu konuda en önemli hususlardan birisi olan aracın şase numarası ve motor gövde numarası ruhsatta belirtilen ile yapılacak sorgulamada çıkan gerçek numaralar ile birebir uyuşmalıdır.

Araba üzerinde yapılan tadilatlar trafik yasalarına uygun olarak yerine getirilmiş olmalıdır. İkinci el araba fiyatları konusunda yapılan araştırmalarda alınmak istenen aracın emsal değerlerinin kıyaslanarak ortalama değerinin önceden tespit edilmesi gereklidir. Araba alım satımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bütün bu konularda tecrübeli kişiler ile birlikte yapılacak ikinci el araba alım satı işlemleri daha sağlıklı ve güvenli olacaktır. Araba alım satımlarında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu konuda öncelikle acele edilmeden sakin davranarak ve geniş çaplı araştırma yapılarak karar verilmelidir.

Bir önceki araba yazımızda Araç Fiyatları Nasıl Belirlenir isimli yazımızda Araç Fiyatları Nasıl Belirlenir gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins