Araba Aktarma Organları Nelerdir

Araba Aktarma Organları Nelerdir

Araba aktarma organları nelerdir? Araba kullanıcıları çoğu zaman sahip oldukları araçların nasıl hareket ettiğini merak ettikleri olmuştur. Bu konuda ilk akla gelen kullanılan yakıtın yanması sonucu nasıl harekete dönüşmektedir? Dönüşen bu hareket tekerleklere nasıl iletilmektedir? Araba tekerlekleri dönüşünü nasıl elde etmektedir? Gibi sorular araçlarını kullandıkları sürte içinde kafalarına takıldığı olmaktadır. Araba aktarma organları nelerdir?

• Eksantrik mili

• Krank mili

• Manuel vites kullanan araçlarda debriyaj mekanizması otomatik vites kullana araçlarda tork konvertörü

• Ayrıca arkadan çekişli araçlarda motor hareketini arka tekerleklere ileten diferansiyel Araba aktarma organlarını oluşturmaktadır.

Araba Krank Mili Ne İşe Yarar? Araba aktarma organları nelerdir? Bu konuda ilk ele alınacak olan krank mili olmaktadır. çünkü aktarma organlarının ilk parçasını oluşturmaktadır. Yakıt yanma odasına girerek ani basınç oluşturması sonucu pistonu hareket dikey pozisyonda hareket ettirmektedir. Fakat tekerlekler için dairesel harekete ihtiyaç vardır. İşte bu görevi üstlene arana aktarma organı olarak krank mili olmaktadır. Pistonun dikey hareketini dairesel harekete çevirerek şanzımana ileten parçadır. Aynı zamanda eksantrik miline hareket vermektedir.

Araba Eksantrik Mili Ne İşe Yarar? Araba üzerinde yer alan aktarma organlarından olan eksantrik mili hareketini krank milinden almaktadır. motor yardımcı mili olarak da bilinen eksantrik mili supapların açılış kapanış zamanlarını ayarlayarak yanma odalarının ritmik çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede yanan yakıt egzoz manifoltların da atılarak bir sonraki yanma odacıkları hazırlanmış olmaktadır.

Araba Debriyajı Ne İşe Yarar? Araba aktarma organları nelerdir? Debriyaj bir aktarma organı olarak motorun çalışması ile başlayan hareket mekanizmasının krank mili vasıtası ile debriyaj baskı balata kısmına iletimi sağlanmaktadır. Bu konumda eğer şanzımana doğrudan hareket iletildiğinde çalışma ile birlikte araba doğrudan harekete başlamış olmasın gerekecektir. Fakat debriyaj sayesinde arada kurulan bağ ayrılarak isteğe bağlı olarak iletişimi sağlanmaktadır. Debriyaj sisteminde mevcut olan balata ve baskı normal şartlarda birbiri ile temasta iken araç hareket etmekte fakat debriyaj pedalına basarak birbirinden ayrıldığı anda motor hareketi boşa çıkmaktadır. Bu sayede şanzıman üzerinde ki viteslerin değişimi sağlanmaktadır.

Araba Tork Konvertörü Ne İşe Yarar? Tork konvertörü tamamen otomatik vitesli araba aktarma organı olarak görev yapmaktadır. Otomatik şanzımanlı araba kullanalar tork konvertörü ile hız kontrollerini sağlamaktadır. Burada bilinmesi gereken konu manuel vitesli arabalarda motor hareketini debriyaj sistemi ile tekerleklerle bağlantı sağlanırken, otomatik viteslerde tork konvertörü içinde oluşan yağ basıncı ile sağlanmaktadır.

Araba Diferansiyeli Ne İşe Yarar? Araba aktarma organları arasında yer alan diferansiyel, motordan şanzımana iletilen hareketin arkadan çekişli ve çok noktalı çekiş gücüne sahip arabalarda tekerleklere hareket iletimini sağlamaktadır.

Bir önceki araba yazımızda Araba Kullanıcılarının Bakım Sorumlulukları Nelerdir isimli yazımızda Araba Kullanıcılarının Bakım Sorumlulukları Nelerdir gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins