Araba Aksesuar Kullanım Kuralları

Araba Aksesuar Kullanım Kuralları

Araba aksesuar kullanım kuralları trafik yasalarında açık bir şeklide belirtilmiş durumdadır. Herkes istediği tarzda araba aksesuar seçeneklerinden satın alarak veya kendisi üreterek takabilir ve zevkine göre yerleştirebilir. Fakat burada önemli olan diğer sürücüleri rahatsız etmeden kullanmak gerektiği asla unutulmamalıdır. Yollarda sıklıkla rastlanan özellikle ağır taşıtlarda kamyon arkası yazıları geriden gelen sürücülerin dikkatlerini çektiği için sürüş anında dikkat dağıtıcı olabilmektedir. İşte bu tarz araba aksesuar çeşitleri trafik yasalarına göre men edilen davranışlar olmaktadır. Bunun yanında günümüzde teknolojinin getirdiği kolaylıklar olarak ortaya çıkan bir çok araba aksesuarı bulunmaktadır. Bunlar?

• Araba içi aksesuarlar

• Araba dışı aksesuarlar Diye iki grup altında toplanmaktadırlar. Özellikle araba içi aksesuar çeşitleri araba kullanırken bir taraftan da diğer faaliyetleri kolaylıkla yürütme amaçlı kullanılan aksesuar çeşitleri olmaktadır. araba içi aksesuar seçenekleri olarak;

• Telefon tutucular

• Direksiyon kılıfları

• Koltuk kılıfları

• Güneşlikler

• Güneşlik organizatörleri

• Değişik hayvan maketleri

• Vites kolu kılıfları

• Telefon şarj aletleri

• Koltuk arkası çantaları

• Suluklar ve kahve altlıkları

• Araba içi su ısıtıcıları

• Çakmağa takılarak kullanılan müzik çalar çeşitleri

• Göğüs koruma kılıfları Gibi araba içinde kullanımı kolaylaştırıcı bütün aletler araba içi aksesuar çeşitleri kategorisinde yer almaktadır.

Bu tür araba aksesuar çeşitleri her alanda rahatlıkla kullanımının yanında kendilerine özgü araba aksesuar kullanım kuralları çerçevesinde kullanımın gerçekleşmesi gerekmektedir. Aynı zamanda tüm bu yasal düzenlemelerin yanında kendi arabanızın performansını olumsuz yönde etkilememesi için uyulması gereken kurallar mevcuttur. Araba Sürüşünü ve Performansını Etkileyen Aksesuarlar Araba aksesuar kulanım kuralları yasal düzenlemeler ile sürücülerin yararına olacak şekilde düzenlenmesinin yanında ayrıca sürücülerinde kendi üzerine düşen görevler mevcuttur. Bu görevler hem arabalarının ömrünü uzatırken hem de performansını olumlu yönde etkileyecek kurallar olmaktadır. Aynı zamanda da sürüş esnasında tehlike yaratmaması sağlanmış olacaktır.

Bunlar; Özellikle araba aksesuar olarak kullanılan telefon tutucu ve navigasyon tutucuların sürücünün görüş alanı içinde yer alması hem önündeki hareketlere karşı reflekslerini etkilerken hem de bu cihazların ekranına bakma ihtiyacı sürüş esnasında sıkıntılar yaratacaktır. Bu nedenle bu tür araba aksesuar çeşitleri doğrudan sürücünün görüş alanını etkilemeyecek bölgede tutulması gerekmektedir. Araba aksesuar kullanım kuralları içinde resmi olarak bir yasaklama getirilmemiş olmasına rağmen özellikle çakmaklara takılarak kullanılan su ısıtıcılar araba elektrik donanımı üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Bu tür cihazlar gerekli teknik donanımlara sahip olmadığında kablolarında erime meydana gelerek kısa devre oluşturmaktadır. Bu nedenle ortaya çıkabilecek en küçük bir elektrik arızası özellikle gece sürüşlerinde tüm araba elektrik donanımını etkileyecektir. Farların bir anda kararması kazanın oluşumunda en büyük rolü oynayacak etken olmaktadır. Bütün bu araba aksesuar kullanım kuralları arabada yer alan tüm kişilerin can güvenliğini olumlu yönde etkileyici nitelikte düzenlenmiş durumdadır. Bunlara uyarak sürüş gerçekleştirmek kendi can güvenliğimizi emniyete almanın en güzel yollarından olmaktadır.

Bir önceki araba yazımızda Araba Aksesuar Fiyatları 2017 isimli yazımızda Araba Aksesuar Fiyatları 2017 gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins