Alkollü Araç Kullanımında Yeni Kurallar

Alkollü Araç Kullanımında Yeni Kurallar

Alkollü araç kullanımı dünyanın her yerinde belli bir sınıra göre izin verilirken Ülkemizde bu sınır bir litre kanda 0.50 ml kan yani 0.50 promil olarak kabul görmüştür. Sağlık örgütleri tarafından alkollü araç kullanımının tamamen yasaklanması gerektiğini savunmaktadırlar. Çünkü alkol alan bir insanda dikkat dağınıklığıyla birlikte özgüven artması olmakta ve bu da kazaya sebebiyet vermektedir. Bu yüzden alkol almayı planlayan, bir insan özel taşıt değilse şoförlüğünü kendisi yapmadığı bir araçla gidip gelmesi en uygun şey olacaktır.

Alkollü Araç Kullanımı Cezası

Ülkemizde 0.50 promil üstü alkolle araç kullandığınızda alkollü araç kullanım cezası uygulanır. İlk olarak yasalarca belirlenmiş para cezası trafikten men ve 6 ay ehliyetinize el konulur. Tekrar aynı suçun işlenmesi durumunda aynı cezalarla birlikte 2 yıl ehliyetinize el konulur. Aynı suç üçüncü kez işlendiğinde bu kez ehliyetinize 5 yıl el konularak 6 ay hafif hapis cezasına çarptırılırsınız. 6. Ay sonunda ehliyetinizi almak istediğinizde psikolojik muayeneye tabi tutulur ve bunun sonucunda ellerinizi alabilirsiniz.

Alkollü-araç-kullanmak
Alkolün Vücuttan Atılımı

Alkol sonrası alınan kahve gibi içecek ve yapılan şeyler sadece alkolün etkisini yok edip vücuttan alkolün uzaklaştırılmasına yararı olmamaktadır. Alkolün vücuttan atılımı sadece karaciğer ile olup bünyesel olarak atılım süresi değişmektedir. Alkol seviyeniz 0.50 promil üstü çıktığında ceza sınırını aşmış olmaktasınız. Eğer itiraz etmek isterseniz polis kriminallaboratuvarlarında tahlil sonucu alınır. Bu durum mümkün değilse adli tıp ya da sağlık başkanlığı bağlı sağlık kuruluşuna bakılır. Hiçbir sağlık kuruluşundan tahlil sonucu alınamıyorsa son olarak olayla ilgili bir hekimden muayene sonucu alınarak gerekli işlem yapılır. Alkolsüz günler dileğiyle.

 

Bir önceki araba yazımızda Türk Otomotiv Endüstrisi Hakkında Bilgiler isimli yazımızda Türk Otomotiv Endüstrisi, Türk Otomotiv Endüstrisi Bilgi ve Türk Otomotiv Endüstrisi Hakkında gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.