320 Kilometre Sadece 6 Dakika

320 Kilometre Sadece 6 Dakika

 

Teknolojik yenilikler hayatımıza girmeye başladığında değişen dünyayı takip etmek her geçen gün zorlaşıyor. Her gün hayatımıza yeni bir ürün veya teknoloji giriyor ya da var olan teknolojiler bir üst bedene taşınıyor. Yaşamımızın her sahasına işleyen teknolojinin en çok geliştiği alanlardan bir tanesi de araba sektörü. Çağ ilerledikçe gereksinimler değişiyor ve sorunlar daha da çeşitleniyor. İhtiyaçlara göre doğan teknolojiler insanları yeni icatlara veya farklı ARGE’lere yönlendiriyor.

Elektrikli otomobiller de ihtiyaçtan doğan bir icat ve bu mükemmel otomobiller her geçen gün trafiğe girmeye başlamış durumda. Elektrikli otomobiller neden üretilmek istenmiş. Doğal kaynakları sınırlı olan dünyanın bize sınırsız nimetler sunmadığını biliyoruz. Bugün sanayinin temelini oluşturan, dünyada birçok savaşın çıkmasına sebep olmuş ve bugün araçların hareket etmesini sağlayan petrol bir gün elbette ki bitecek. İşte bu farkındalık insanları değişik buluşlara yöneltmiş ve insanlık elektrikli otomobili bulmuş.

Bu icadın bir diğer sebebi ise oluşan çevre kirliliği… Doğayı bir çocuklarımızdan ödünç aldık ve onlara tertemiz bir şekilde bırakmak zorundayız. İşte bugün milyonlarca aracın egzozundan çıkan dumanla bizlere emanet edilen bu tabiatı her geçen gün kirletiyoruz. Bu kirlilik de insanoğlunu elektrikli araç üretmeye itmiş. Sorunlar bununla da kalmıyor tabi… Bugün hayatımızın bir parçası olan akıllı telefonlar nasıl pil ve şarj problemi yaşıyorsa üretilen elektrikli otomobillerde mesafe ve pil sorunu yaşamakta. Bilim insanları da artık elektrikli araba teknolojisini bir adım ileriye taşıyarak kısa süreli şarjla uzun mesafe alınması yönünde çalışmalar yapıyor.

Bu çalışmayı yapan firmalarından bir tanesi de dünya teknoloji devi Toshiba… On yıldır üzerinde çalıştığı bir projeyle elektrikle çalışan araçlar dünyasına dev bir yenilik getiren Toshiba, ürettiği yeni nesil araç piliyle 320 kilometre sadece 6 dakikalık bir şarjla kat edilebiliyor. Geliştirilen bu yeni teknoloji mevcut lityum pil tasarımı ve teknolojisinden üç kata daha fazla mesafe anlamına geliyor.

320 kilometrenin 6 dakikalık bir şarj süresiyle aşılması büyük bir tasarruf problemini de ortadan kaldırmış oluyor. Japon bilim adamları ürettikleri bu teknolojilerin sırrının elektronların geçişine yardımcı olan anotlar üzerinde kullanılan malzemeye bağlı olduğunu bildiriyor. 320 kilometre sadece 6 dakikalık bir şarjla aşılabiliyorsa bunun sırrı işte bundan kaynaklanıyor. Toshiba yetkilileri ise böyle bir bataryaya sahip bir aracın ne tür bir şekilde şarj enerjisine ihtiyaç duyduğuna dair herhangi bir açıklama yapmadı. Zamanla araçlarda yerini alacak bu özel piller epeyce rağbet göreceğe benziyor.

Bir önceki araba yazımızda Hislerinizi Okuyan Otomobil isimli yazımızda Hislerinizi Okuyan Otomobil gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin master free spin coin master free spins