2.El Araç Piyasasında Son Durum

2.El Araç Piyasasında Son Durum

Otomobil piyasasını yakından takip edenlerin çok daha iyi bileceği üzere otomobil firmaları tarafından belirli periyotlarla yıl içinde sürekli olarak bir takım kampanyalar yapılmaktadır. Yapılan kampanyaların genel olarak kredi fırsatları üzerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Fakat her sene olduğu gibi bu senede yıl sonu araç kampanyaları ikinci el sektöründe büyük bir durgunluğu yol açtı.

Aralık ayına girdiğimiz günden itibaren firmaların neredeyse tamamında büyük kampanyalar başlatıldı. 2014 model araçlarını bitirmek isteyen firmalar hem kredi hem de nakit indirim olarak birçok farklı şekilde kampanya düzenlemektedir. Düzenlenen kampanyaları kaçırmak istemeyen kişilerin ise sıfır araca yönlendikleri görülüyor. Ayrıca arabası olan fakat değiştirmek isteyen kişilerin de araçlarını satılığa çıkarıp sıfır araç olmak istemeleri ikinci el piyasasındaki satılan araç sayısını ciddi oranda artırmıştır.

Bu sebeplerden dolayı ikinci el araç piyasasında satılan aracın fazla, fakat alımın az olmasından dolayı ciddi problemler yaşanmaktadır. Bunun haricinde kısa bir süre önce çıkarılan bedelli askerlikten dolayı bedelli miktarını karşılamak için kişilerin araçlarını satılığa çıkarmaları da piyasanın şişmesinde oldukça etkili olmuştur.

ikinci el araç piyasası nasıl

Bir önceki araba yazımızda Jeep Renegade Aralık Kampanyası isimli yazımızda 2014 Aralık Jeep kampanyası, Aralık ayı Jeep kampanyası ve Renegade kredi kampanyası gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.