Buz ve Kar Üzerinde Nasıl Araç Kullanılmalı

Kış aylarının gelmesi ile birlikte  araç sahipleri için de çile başladı. Soğuk havalarda aracın çalıştırılması ve hareketi sürücülere zor anlar yaşatıyor. Özellikle buzlu yollarda araç hareketleri zorlaşırken aracın kayma eğilimi artmaktadır. Bunu önlemek için ise yapılması gereken bazı hareketler vardır. Özellikle frenleme ilk kalkış ve viraj alma konusunda araç sürücüleri dikkatli davranmalı ve hız yapmaktan kaçınmalıdır.

 

Karlı Yolda Nasıl Araç Kullanılır

Karlı Yolda Nasıl Araç Kullanılır

Buzlu ve Karlı Zeminde ?

  • Kış şartlarında ve buzlu yollarda güvenli araç kullanımı önemlidir. Bunun için aracın kış şartlarına hazır olması gerekir. Kar lastikleri kullanılmalı ve araçta zincir, çekme halatı, takoz gibi araçlar bulundurulmalıdır.
  • Araç sürücüsü bilinçli olmalı ve aracı buna uygun olarak tedbirli kullanmalıdır.
  • Araç takip mesafesi artırılmalı ve araç takip süresi en az 5 saniyeye çıkarılmalıdır.
  • Olumsuz hava şartlarında yağmurlu, karlı ve sisli durumlarda kısa far ile yolculuk yapılmalıdır.
  • Aracın özellikle ön camının buğu yapmaması için araç içi ısıtma sistemi ve klimanın işlevini yerine getirmesi gerekmektedir.
  • Trafik akışı seyrek olur diyerek ara yollar tercih edilmemelidir. Çünkü yol ekipleri öncelikle ana yolların açılması için çaba göstermektedir.
  • Eğer gidilecek yol uzunsa ya da trafik olması ihtimali varsa aracın yakıtının gerekenden daha çok olması gerekir. Çünkü aracın yolda kalması ihtimaline karşı yolcuların ve araç içinin sıcak olması gerekir.
Karlı Yolda Nasıl Araç Kullanılır

Karlı Yolda Nasıl Araç Kullanılır

Bir önceki araba yazımızda Hız Sabitleyici (Cruise Control) Taktırmak Mantıklı Mı isimli yazımızda Cruze Control, Fiyatları ve Mantıklı gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir